уторак, 12. новембар 2019.

Njoki alla Italiana u sosu od paradajza

Danas vam predstavljam recept za njoke, kako to neki rade ovde u Italiji. Naime njoki se mogu spremati na razne načine, klasični, od tikve, rikote, pesta i svaka domaćica ima svoj način kako ih sprema. Nešto kao i za našu sarmu, možete je spremiti na više načina, ali kad je sarma dobra, ona je brate dobra i nema tu mnogo mudrolija. Eto tako je i sa njokima. Ja ću vam danas predstaviti klasične njoke, za koje sam recept pronašla u staroj knjizi moje svekrve Admeline zavane Mina. Eto, kad pomislim na nju, koja je odrasla u kafančetu koju su držali njeni roditelji, pomislim koliko bi mi njeno znanje i umeće, da sam je upoznala skratilo muka lutanja i nedoumica, da li ovako ili onako treba spremiti "gospodin pjat"!  E da baš "gospodin pjat", jer pred dobro spremljenim jelom se treba pokloniti. Nepisano staro pravilo u Italiji je da se njoki prave četvrtkom, petkom riba a subotom trippa - škembići. Mogu se spremiti sa sosom od paradajza, ragu Bolognese, puterom i cimetom, orasima, žalfijom prepečenom na puteru, od severa do juga ove divne zemlje naići ćete na najrazličitije načine spremanja njoka. Eto toliko o zanimljivostima, idemo na recept sa detaljnim uputstvom kako da "korisno ukrasite njoke". 



Za njoke:


1 kg. krompira
300 g. brašna + brašno za mešenje
100 g. parmezana rendanog
malo soli

Za paradajz sos:


4 supene kašike maslinovog ulja
1 čen belog luka
1 manja glavica crnog luka
1 šargarepa
1 drška celera
500 g. paradajz pelata
grančica peršuna
par grana bosiljka
list lovora

Pripema njoka:


U slanoj vodi skuvajte 1 kg. krompira.

Kada je krompir skuvan procedite ga, oljuštite izgnječite  i ostavite da se ohladi. 

Prosejte 300 g. brašna i dodajte ga ohlađenom krompiru, dodajte malo soli 100 g. izrendanog parmezana. Rendajte parmezan na onoj strani koja ima rende u obliku zvezdice, ne u obliku suze. 

Na dobro pobrašnjenoj dasci mesite dobro masu za njoke.

Sad podelite masu na četiri jednaka dela, jedan deo ćete raditi, a ostale ostavite sa strane pokrivene krpom.


Od dela testa koji radite formirajte dugi štapić kao što možete videti na slici. 

Secite njoke koje ćete zatim kako ja to volim da kažem "korisno oblikovati"


E došli smo i do faze "korisnog oblikovanja" i alatke za to možete videti u donjem desno uglu.

Njoki se dodatno oblikuju ne samo da bi jelo bilo lepo na oko, već i da bi se pravljenjem šara na njoku pomoglo da sos upije i da ga oplemeni ukusom.

Evo prve tehnike sa rendetom. Uzmite ovako rende, okrenuto na leđima, stavite jedan njok i prstom blago pritiskajući povucite njok ka dole. 

Na ovaj način dobićete kao polukružni njok u obliku slova "c". 

Nemojte jako pritiskati njok, jer će te ga spljoštiti. Uopšte uzeto za ove operacije vam treba praksa i par neuspelih pokušaja, dok ne sami ne osetite pod rukom pritisak koji je potreban. 



Druga tehnika je viljuška tehnika. Opet njok stavljamo odgore i vučemo ga na dole, blago pritiskajući, tako da viljuška napravi udubljenja u njoku, a on tom prilikom mora ostati valjkast.


Treća tehnika je spoljna strana rendeta, vucite od gore na dole, ili od dole na gore, kako vam je lakše. Ja sam se malo poigravala, jer mi je bio prvi put da ih oblikujem.


U svakom slučaju nemojte očajavati ako vam prvi put ne budu lepi kao iz žurnala, važno je da su ukusni, a praksom ćete vremenom doći do dobrih rezultata. 

Ja sam ovom prilikom isprobala sve tehinike.  Naravno možete njoke i ne ukrašavati, ima ovde domaćica koje i tako rade, što mislim da je šteta, jer vam treba samo malo dodatnog truda za bolji rezultat. 

Na kraju odaberite sami tehniku koja vam se najviše sviđa. 

Važno je i znati da njoke u ovoj fazi možete i zamrznuti. 

Pobrašnite pleh i poređajte njoke jedan do drugog da se ne dodiruju i stavite na par sati u friz.

Kada su se zamrzli izvadite ih iz friza i upakujte u kese.


Priprema sosa od paradajza;

Iseckajte sitno šargarepu, crni luk, dršku celera, ili izrendajte komad korene celera.

Na malo maslinovog ulja propržite povrće na tihoj vatri, pred kraj dodajte i jedan čen belog luka. 

Kada je povrće svenulo dodajte 500 g. paradajz pelata koga je najpraktičnije izgnječiti rukom iznad šepre jedan po jedan. Nema potrebe da posebno gnečite i nepotrebno prljate tanjir.

Dodajte lovor list, malo peršuna i bosiljak.

Kuvajte poklopljeno na tihoj vatri narednih 40-ak minuta. Promešajte sa vremena na vreme.

Zatim sos procedite kroz cediljku.

Za njoke:

Stavite par litara vode da proključa i kada proključa, dodajte so, a zatim odmah i deo njoka. U zavisnosti koju količinu njoka pravite dodajte ih u par tura, jer će vam se dodavanjem veće količine njoka od jednom voda znatno prohladiti i trebaće im više vremena da počne da ključa, duže ćete kuvati njoke i ode mast u propast..

Promešajte jednom da vam se slučajno koji njok nije zalepio na dno.

Njoki su kuvani kada isplivaju na površinu, kako koja grupa njoka ispliva na površinu pokupite ih rešetkastom kašikom, pazite da nema viška vode i odmah stavite u sos od paradajza. I tako sve dok ne utrošite sve njoke.

Njoke dobro promešajte sa paradajz sosom na vatri minut do dva. 

Servirajte ih odmah. 

Po želji pospite rendanim parmezanom.

Нема коментара:

Постави коментар