Piletina alla Gonzaga ili još znana kao piletina alla Stefani je jedan od klasika kuhinje moje Mantove. Recept datira iz polovine XVII veka, kad je Bartalomeo Stefani postao glavni kuvar plemićke porodice Gonzaga, koja je vladala Mantovom punih 5 vekova i uzdigla ga u jedan od najznačajnijih gradova tog vremena, o čemu grad Mantova svojom neprocenljivom istorijskom, umetničkom i istorijskom baštinom svedoči do današnjih dana. Bio je nadaleko poznat i cenjen znalac dobre kuhinje, pa je postao vrlo cenjen u krugovima najznačajnijih plemićkih porodica Mantove u Emiglie Romagne. Za vreme svog boravka u Mantovi slavni kuvar je 1662 godine napisao knjigu L’arte di mangiar bene, što bi u previdu značilo Umetnost dobre kuhinje, predstavljajući jednostavna jela, brza za pripremu, a pre svega vrlo ukusna, kao i umetnost postavljanja servisa za ručavanje, čaša, viljuški, noževa, kašika i njihovu pravilnu upotrebu, umesto do tadašnjih drvenih činija, koje su se koristile u svakodnevnoj upotrebi. Tako je nastalo i ovo jelo, koje može biti i glavno jelo ili salata. Osnovni sastojci su grudi od petla ili sada više korišćene pileće grudi, suvo grožđe, limun i sos koji je slatkasto kiselkasti. Ovo je jedno od mojih omiljenih lokalnih specijaliteta
Sastav:
800 g. pilećih grudi
veza zeleni - šrgarepa, paškanat, peršun
1 glavica crnog luka
malo korena ili 1 drška celera
1/2 čaše suvog belog vina
50 g. suvog grožđa
1 limun
4 supene kašike maslinovog ulja
4 supene kašike sirćeta od belog vina, ili od jabuka, nikako alkoholnog
1 kašičica šećera
so, biber
Priprema:
Očistite povrće i stavite zajedno sa mesom u vodu da se skuva kao za supu, samo što kuvanje traje nekih pola sata do 40 minuta
U međuvremenu stavite u šerpicu vino i šećer i zagrevajte, dok se šećer ne istopi, mešajte i dodajte suvo grožđe i ostavite ga da se natopi, dok vam se kuva supa.
Izvadite meso iz supe da se ohladi.
Kada se meso ohladilo odvojite ga od kostiju i razlistajte jer ga na trake, rukama, ne nožem.
Suvo grožđe procedite, ali ne bacajte tečnost, trebaće vam kasnje, za preliv.
U činiju stavite piletinu, suvo grožđe i promešajte.
Preliv:
U drugoj činiji promešajte maslinovo ulje, sirće, dodajte mu koricu od 1/2 limuna.
Koricu možete dobiti koristeći ljušilicu za krompir, pazite da ne zasečete beli unutrašnji deo limuna, jer je on gorak. Ako vam se to i desi, polako ga nožićem grebuckanjem skinite.
Zatim dodajte i tečnost u kojij se natapalo suvo grožđe.
Dodajre malo soli i bibera.
Sve dobro promešajte i sipajte preko piletine.
Lepo promešajte, da tečnost svuda zađe.
Mislim da bi bilo dobro ako imate duguljastu činiju u kojij ćete držati piletinu u jednom redu, tako da se stajanjem u frižideru lepo natapa.
Ako nemate duguljastu činiju stavite u bilo koju imate, dobro bi bilo da ima hermetički poklopac, ako ne onda ili obični poklopac ili alu folija, s’tom razlikom što ćete je svakih par sati promešati, da ono što je bilo na dnu činije sada bude na vrhu.
Pre serviranja piletinu držati u frižideru od 12 do 24 časa.
Нема коментара:
Постави коментар